„Elena” Andriej Zwiagincew / «Елена» Андрей Звягинцев


Andriej Zwiagincew, którego najnowszy film „Elena” właśnie wchodzi na polskie ekrany, opowiada o kryzysie współczesnej rodziny.

Jego najnowszy film, podobnie jak „Powrót” z 2003 roku oraz „Wygnanie” z 2006 roku, łączy temat rodziny w rozkładzie. Zapytany przez „Wysokie Obcasy”, dlaczego w trzeciej historii znowu jest to nieszczęśliwa rodzina, rosyjski reżyser odpowiedział:


– Mam widać za małe doświadczenie w obserwacji szczęśliwych rodzin. Wychowałem się bez ojca, który zniknął z mojego życia, gdy miałem pięć albo sześć lat. Sam też nie jestem wzorcową głową rodziny, a i wśród znajomych częściej widzę, jak ludzie nawzajem się unieszczęśliwiają i męczą. Nie chodzi o praktyki sadystyczne, tylko o egoizm, prawdziwą plagę naszych czasów. Skazuje nas on na samotność, żyjemy jak w kokonach i dla własnej wygody manipulujemy nawet najbliższymi.


Andriej Zwiagincew to ulubieniec zagranicznych festiwali. Jego debiut „Powrót” otrzymał dwa Złote Lwy w Wenecji, natomiast kolejne „Wygnanie” i „Elenę” nagrodzono w Cannes. Wręczający nagrodę specjalną za film „”Elena” Emir Kusturica powiedział: „Jakie to szczęście, gdy pojawia się dobry film!”. Najnowszy film Zwiagincewa spodobał się krytykom za zrozumiały język oraz trafną obserwację dzisiejszej Rosji.


„Elena” wchodzi na polskie ekrany 23 marca

Źródło: http://www.portalfilmowy.pl/…


Projekcja filmu („Elena” reż. Andriej Zwiagincew, Rosja 2011, 109’) odbędzie się w środę

11 kwietnia 2012 r. o g. 11:00 w Krakowie w Kinie Pod Baranami (Rynek Główny 27)