polska-swiat-polityka-gospodarka-kultura

źródło: http://pl.sputniknews.com/polska/20160109/1805691/polska-swiat-polityka-gospodarka-kultura.html


Podróżnik, kierownik wyprawy „Siberia Arctic Expedition 2015″


Budujemy most pomiędzy naszymi krajami

Tłumaczenie wywiadu z Nikoliną Šmukler z 27.04.15 dla Portalu Rosyjskojęzycznego „Russkij Wiek”: Budujemy most pomiędzy naszymi krajami oryginał: http://www.ruvek.ru/?module=articles&action=view&id=9706 Nikolina Wanda Šmukler z Krakowa jest zakochana

więcej 


Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie 2015 – Radio Kraków

 


Rosyjska radiostacja RLN.FM – Wolność, broń, kapitalizm

Jeszcze jeden przykład interesującej prywatnej inicjatywy. Nikolina Šmukler z Polski, nie bacząc na linię swojego rządu, na swój koszt zorganizowała Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie. Pani

więcej


Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser, poseł na Sejm RP

Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie, czyli kultura ponad polityką. 30 stycznia 2015 r. Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser, poseł na Sejm RP Mamy bardzo napięte stosunki

więcej


Году русской культуры быть!

 


Rok 2015 Rokiem Kultury Rosyjskiej w Krakowie – niezależna inicjatywa krakowskiej firmy edukacyjnej

Jeden z krakowskich przedsiębiorców z branży edukacyjnej postanowił w nadchodzącym roku na własną rękę zorganizować cykl imprez związanych z odwołanym oficjalnie przez Rząd Rzeczypospolitej Polskiej rokiem

więcej


Jak wiadomo, na 2015 rok było zaplanowane przeprowadzenie krzyżowego Roku Kultury Rosji i Polski. Niestety, w kwestię tę wmieszała się polityka — rząd Polski na poziomie oficjalnym podjął decyzję, by nie przeprowadzać uroczystości, poświęconych kulturze rosyjskiej.

Rosja nie zdecydowała się na taki krok, ale i w Polsce każdy kto chce, konkretnie w Krakowie, może zapoznać się bliżej z kulturą rosyjską. Rzecz w tym, że Nikolina Šmukler, nauczyciel języka rosyjskiego zadecydowała, że polityka nie powinna stanowić przeszkody w naszych relacjach i planuje zorganizować Rok Kultury Rosyjskiej w Polsce jako inicjatywę społeczną. Pani Šmukler podzieliła się swoimi planami.

– Pani Nikolino, decyzja organizacji tego przedsięwzięcia — czy to jest Pani pomysł?

— Tak, to jest moja własna inicjatywa, która w żaden sposób nie jest związana z państwem, ani z żadnymi innymi strukturami

– Jak zareagowali na to Pani znajomi, przyjaciele, Pani otoczenie?

— Moi znajomi, oczywiście, mówili mi o tym, że w związku z aktualną sytuacją geopolityczną mogę mieć problemy i że może byłoby warto poczekać z taką decyzją. Ale ja zadecydowałam zrobić to, bez względu na wszystko.
Chcę od razu powiedzieć, że moja inicjatywa w żaden sposób nie jest związana z polityką. I w związku z tym w żaden sposób nie planuję okazywać swoich sympatii politycznych, i w ogóle – występować w roli prelegenta, jestem jedynie organizatorem.

– Pani Nikolino, tym osobom, które Panią znają od dawna,nie trzeba tego wyjaśniać – Pani po prostu kocha kulturę rosyjską. A jak by Pani wyjaśniła swoją motywację tym, którzy Pani nie znają?

— Moja motywacja jest prosta — w Polsce jest wiele osób, również młodych, którzy wykazują zainteresowanie kulturą rosyjską, ale w związku z tym, że z różnych powodów, również finansowych do Rosji pojechać nie mogą, by tę kulturę poznać na miejscu. W tym aspekcie wiązałam duże nadzieje z Rokiem krzyżowym Polski i Rosji, wyszło jak wyszło, ale to nie jest powód by zamykać kanały dla poznania kultury rosyjskiej.

– Czy jest już przygotowany wykaz Spotkań? Jak w ogóle kształtował się program?

— Zwróciłam się do swoich znajomych wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków), z wydziału filologia wschodniosłowiańska i zapytałam, czy mogliby oni „pokazać” Rosję swoimi oczami, dać swój pogląd na kulturę rosyjską. Pierwszym, kto odpowiedział na moją prośbę, był profesor Wasilij Szczukin z Moskwy, który już od dłuższego czasu mieszka w Krakowie i który z radością zgodził się wziąć udział w projekcie, zaproponowawszy konkretne tematy Spotkań i poradził mi też, do kogo mogłabym się zwrócić. Program jest formułowany do tej pory. Planujemy ponad 20 Spotkań (to jest ok. półtora godziny wykładu plus krótka dyskusja). Gościem mojego Projektu będzie również Tatiana Riepina z m. Iżewsk, młoda poetka, która przedstawi swoją twórczość. Również już na kwiecień, jest zaplanowany koncert muzyczny „Przenikanie dusz”, na którym będą wykonywane rosyjskie i cygańskie ballady.

Wszystkie szczegóły dotyczące przedsięwzięcia znajdują się na stronie internetowej: http://rokkulturyrosyjskiejwkrakowie.pl/ru/szanowni-panstwo/

— Pani Nikolino,u siebie na Facebook`u napisała Pani o tym, że Pani inicjatywa wywołała niezadowolenie pewnej liczby osób, którzy nawet utworzyli na FB grupę, w której jest mowa o tym, co można zrobić, by przeszkodzić Pani w realizacji planu. Jeżeli pojawią się jakieś problemy, co Pani planuje zrobić?

— W przypadku próby targnięcia na moje przedsięwzięcie planuję zwrócić się do policji, a tak naprawdę już się do niej zwróciłam – na mój apel zareagowano. Powiedziano, że w tym momencie nie ma aktualnego zagrożenia i trudno jest powiedzieć, jakie konkretne działania te osoby planują, na policji obiecano mi przedsięwziąć wszelkie środki.

źródło: baltnews.ee