Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie, czyli kultura ponad polityką.

30 stycznia 2015 r.
Jerzy Fedorowicz – aktor, reżyser, poseł na Sejm RP

Mamy bardzo napięte stosunki z Rosją. Wojna na Ukrainie jeszcze bardziej je pogłębia. Mimo tak trudnej sytuacji ludzie dobrej woli nie ustają w próbach łagodzenia napięć.
W krakowskim Śródmiejskim Ośrodku Kultury odbyło się kolejne spotkanie w ramach programu „Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie”. Wykład dr Kristiny Vorontsovej z Wołgogradu zgromadził bardzo liczną publiczność, która ledwo pomieściła się w sali. Tematem, który przyciągnął tak wielu zainteresowanych były stereotypy dotyczące Rosji i jej mieszkańców. Prowadząca bardzo ciekawie i z dużym poczuciem humoru przedstawiła jak postrzegani są Rosjanie nie tylko przez Polaków, ale także przez inne narodowości. Pokazała, że wiele z nich nie ma się nijak do rzeczywistości, choć w niektórych także tkwi ziarenko prawdy.
Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie to bardzo potrzebna inicjatywa, mimo protestów ciesząca się wielkim zainteresowaniem. Udowadnia, że kultura stoi wyżej od polityki. Relacje międzynarodowe i stosunki dyplomatyczne nie mają wpływu na wartości estetyczne i artystyczne. Konflikty i konieczność opowiedzenia się po którejś ze stron nie umniejszają odczucia piękna dorobku kultury. Dziedzictwo kulturowe stanowi o tożsamości narodu, której nie zmienią działania polityków.
Następne spotkanie z tego cyklu już 05.02.2015 r., a dotyczyć będzie twórczości Iwana Turgieniewa. Link do wydarzenia na Facebooku:

https://www.facebook.com/events/814783165249877/?ref_newsfeed_story_type=regular”

Rok Kultury Rosyjskiej w Krakowie

Biuro / Beata Dzieszyńska

Materiał pochodzi ze strony http://fedorowicz.blog.onet.pl/