W Projekcie „Spotkania z Kulturą Rosyjską” wezmą udział następujący Goście:

Prof. dr hab. Wasilij Szczukin

Uniwersytet Jagielloński, autor m. in. takich pozycji jak:

  • М.Е. Салтыков-Щедрин — литературный критик, Москва 1978.
  • Русское западничество сороковых годов XIX века как общественно-литературное явление, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1987.
  • Миф дворянского гнезда: Геокультурологическое исследование по русской классической литературе, Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego, Kraków 1997. Przekład polski: Mit szlacheckiego gniazda. Studium Geokulturologiczne o klasycznej literaturze rosyjskiej, przekład Bogusław Żyłko, redakcja naukowa przekładu Bohdan Łazarczyk, Towarzystwo Autorów i Wydawców Prac Naukowych UNIVERSITAS, Kraków 2006.
  • Русское западничество: Генезис — сущность — историческая роль, Wydawnictwo „Ibidem”, Łódź 2001.

Dr Matylda Chrząszcz

Doktor, adiunkt w Katedrze Średniowiecznej i Nowożytnej Literatury Rosyjskiej Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej UJ, interesuje się kulturą codzienności i jej miejscem w literaturze rosyjskiej, zwłaszcza dziewiętnastego stulecia; autorka monografii O dwóch namiętnościach Rosjanina. Semantyczna funkcja napojów w prozie rosyjskiej XIX wieku (Kraków 2012).


Dr Kristina Vorontsova

Doktor filologii. Urodziła się w Wołgogradzie (Rosja) 1.10.1988.

Jest absolwentką Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Wołgogradzie. 26.06.2013 Obroniła pracę doktorską na temat “Model przestrzeni w poezji Jeleny Szwarc”. Od października 2013 r. jest doktorantką Wydziału Filologicznego na Uniwersytecie Jagiellońskim. Promotor – profesor dr hab. Wasiliy Szczukin. Temat pracy aktualnej – “Hipertekst polski w powojennej poezji rosyjskiej”, zajmuje się mitami kulturalnymi i wizerunkami Polski w nowoczesnej kulturze Rosji.


 Michał Milczarek

(ur. 1981 r.)

Absolwent filozofii i filologii rosyjskiej na UJ. Doktorant na Wydziale Filologicznym UJ. Zajmuje się głównie filozofią i literaturą rosyjską. Autor książki o rosyjskim myślicielu Nikołaju Fiodorowie. Wielokrotny stypendysta w Moskwie i Petersburgu. Podróżnik. Odwiedził m.in. Pamir, Bajkonur, Czeczenię, Spitsbergen, Amazonię, Gwatemalę, Mali, Zimbabwe, Irak. Przejechał z północy na południe Saharę. Podróżował autostopem, zimą i latem, m.in. po Czukotce, Kamczatce, Kołymie, Jakucji, a także po poligonie atomowym pod Semipałatyńskiem w Kazachstanie.


Władysław Marinczenko

– ur. w 1976 r. w ZSRR,

Wieloletni wykładowca Instytutu Filologii Wschodniosłowiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, tłumacz, obecnie przedsiębiorca. Miłośnik kultury rosyjskiej oraz polskiej, ze szczególnym uwzględnieniem kina, literatury i kulinarii.


Tatiana Repina

Młoda poetka rosyjska urodzona w pięknym mieście Iżewsk, filolog rosyjski, nauczyciel i wydawca. Poezję kocha od dzieciństwa, jest profesjonalistką w każdym swoim działaniu. Autorka dwóch tomów poezji, organizatorka wielu spotkań i wieczorów literackich dedykowanych zwłaszcza młodym poetom, uczestniczka wielu państwowych seminariów poetyckich oraz konkursów poetyckich. Na Spotkaniu przedstawi m. in. swoją twórczość w języku rosyjskim i w przekładzie na język polski.


Staszek Marinczenko

Rosjanin, który urodził się w Charkowie, wychował w ZSRR, dorastał w Jeleniej Górze i z której trafił ostatecznie do Wrocławia. Z wykształcenia filolog oraz pianista, absolwent filologii słowiańskiej na Uniwersytecie Wrocławskim. Zamiłowanie filologiczne oraz pasja muzyczna tworzą wybuchową mieszankę, której efekty czasami są nieco zaskakujące, zwłaszcza dla samego autora.

Pianista klasyczny i jazzowy – w trakcie nauki w szkole muzycznej wydawało mu się, że woli jazz i klimaty pokrewne, z kolei w ciągu 2 lat szkoły jazzowej im. Z. Czwojdy doszedł do wniosku, że jednak woli grać klasykę, co spowodowało wybór Studium Organistowskiego. które ukończył w 2010 roku.

Gitarzysta – wyjątkowo nieklasyczny. Zafascynowany dorobkiem zarówno ambitnych zespołów jak Pink Floyd, King Crimson, jak i rzecz jasna nieśmiertelnym blues’em, szlifował swoje umiejętności w zespole blues­rockowym, w którym zaczął grać w wieku 17 lat. W 1999 roku zespół był laureatem I nagrody Jeleniogórskiej Ligi Rocka, a rok później został nagrodzony na Przeglądzie Rockowych Zespołów w Świdnicy. Od 10 lat jest wiernym akompaniatorem Konkursu Piosenki Słowiańskiej we Wrocławiu i laureatem II nagrody w trzeciej edycji oraz współtworcą wielu barwnych muzycznie projektów (folk, piosenka literacka, bardowskie nastroje, tradycyjna muzyka irlandzka, elektro­gotyk). W roku 2007 był gościem Festiwalu Muzyki Ukraińskiej.

Od 2001 roku wielokrotnie koncertował prezentując słuchaczom własny repertuar, rosyjskie pieśni i romanse w ramach projektu „Rosyjskie pieśni”, wykonując tak znane utwory Okudżawy jak, „Modlitwa” , jak i W. Wysockiego „Cyganoczka”, w międzyczasie komponując i szlifując umiejętności gry na takich instrumentach jak: harfa, bouzouki, akordeon, gitara basowa, mandolina, scottish whistle oraz mandolina.


Władysław Grodecki

Znany krakowski podróżnik, przewodnik i pilot turystyczny oraz kartograf. O Rosji mówi: „Bez Rosji świat byłby o wiele mniej ciekawy. Na mnie największe wrażenie zrobiła Syberia! Syberia po tatarsku znaczy „Śpiąca Kraina” i rzeczywiście jest to ziemia pełna tajemnic! W lodzie tkwią zakonserwowane mamuty, tygrysy grasują na wielkich obszarach a po stepach włóczą się wilki. Znajdują się tam ogromne ilości ropy naftowej, węgla, żelaza i innych bogactw naturalnych (cała tablica Mendelejewa) oraz nie odkryte jeszcze plemiona. Te niezmierzone przestrzenie zauralskiej krainy urzekają rozmiarem, cudowną przyrodą, tajemniczością i ciszą. Nikt nie wie, że Rosja jest wielka, kto jej nie przeszedł.” Źródło: gazetapetersburska.org


Cezar Jędrysko (1987)

Absolwent filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Interesuje się rosyjską filozofią religijną oraz estetyką neoawangardową. Publikował m.in. w Estetyce i krytyce, Przeglądzie Rusycystycznym i Hybris.


mgr Natalia Urban-Wojas

Absolwentka handlu zagranicznego i MBA Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie, menedżer sprzedaży międzynarodowej, od lat zakochana w Rosji i Ukrainie, mieszkała rok w Mołdawii i ponad 2 lata w Rosji, aktualnie w Polsce. Poza pracą zawodową w eksporcie prowadzi bloga www.polka-blog.ru i stara się być na bieżąco we wszystkich wydarzeniach kulturalnych związanych ze Wschodem.


Romuald Koperski

Doświadczony podróżnik, autor książek, muzyk pianista, pilot samolotowy, reprezentujący liczne profesje. Osoba umiejąca pokonać wszelkie przeszkody oraz potrafiąca zmierzyć się z wieloma przeciwnościami.